  • MIN02-002EC650J-F
MIN02-002EC650J-F
advertisement
Manufacturer No:
MIN02-002EC650J-F
HK JDW NO:
192-MIN02-002EC650J-F
Datasheet:
MIN02-002EC650J-F
Purchasing and Inquiry
MIN02-002EC650J-F Overview
Despite its size/dimension being 0.218Lx0.400W 5.54mmx10.16mm, it guarantees high reliability.Providing a DC voltage - Rated DC of 300V is required to fully operate the device.For reliable operation, the highest temperature is set to 200°C.This part is set with a 100 ppm/°C temperature coefficient.A voltage - Rated of 300V applies to this electronic part.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~200°C.
MIN02-002EC650J-F Features
its size/dimension is 0.218Lx0.400W 5.54mmx10.16mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 300V
MIN02-002EC650J-F Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Lasers
  • CATV
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
MIN02-002EC650J-F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.218Lx0.400W 5.54mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    300V
  • Capacitance
    65pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Height
    1.651mm
  • Length
    5.5372mm
  • Width
    10.16mm