  • MIXA10W1200TMH
MIXA10W1200TMH
advertisement
Manufacturer No:
MIXA10W1200TMH
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-MIXA10W1200TMH
Package:
MiniPack2
Datasheet:
MIXA10W1200TMH
Description:
IGBT MOD 1200V 17A 65W MINIPACK2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MIXA10W1200TMH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Collector Current
    17A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    150μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    110 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 9A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    350 ns
  • IGBT Type
    PT
  • NTC Thermistor
    Yes
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    MiniPack2
  • Number of Pins
    2
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    65W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    22
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X18
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    65W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V