  • MK10DX256VLH7
MK10DX256VLH7
advertisement
Manufacturer No:
MK10DX256VLH7
HK JDW NO:
318-MK10DX256VLH7
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller Kinetis K10 Series MK10DX256 3.3V 64-LQFP
Purchasing and Inquiry
MK10DX256VLH7 Description
The MK10DX256VLH7 is a 32-bit Kinetis K1x Baseline Microcontroller with an ARM Cortex-M4 RISC architecture core that operates at 72MHz. The MK10DX256VLH7 has 288kB of internal flash memory, 66kB of internal RAM, 2kB of EEPROM, two 16-bit SAR A/D converters, and one 12-bit D/A converter, and 56 general-purpose I/O connectors. This MK10DX256VLH7 also has four UART modules, two SPI modules, two I2C modules, and one I2S module for communication.
MK10DX256VLH7 Features
  • Software watchdog
  • Low-leakage wakeup unit
  • Hardware CRC module to support fast cyclic redundancy checks
  • 128-bit Unique identification (ID) number per chip
  • Low-power hardware touch sensor interface (TSI)
  • General-purpose input/output
  • Three analogue comparators (CMP) containing a 6-bit DAC and programmable reference input
  • Voltage reference
  • Programmable delay block
  • Eight channel motor control/general purpose/PWM timers
  • Two 2-channel quadrature decoder/general purpose timers
  • Periodic interrupt timers
  • 16-bit Low-power timer
  • Carrier modulator transmitter
  • Real-time clock
  • 3 to 32MHz Crystal oscillator
  • Multi-purpose clock generator
  • Multiple low-power modes to provide power optimization based on application requirements
  • 16-channel DMA controller, supporting up to 128 request sources
  • External watchdog monitor
MK10DX256VLH7 Applications
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
MK10DX256VLH7
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MK10DX256
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Speed
    72MHz
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    39mA
  • Data Converter
    A/D 26x16b; D/A 1x12b
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm