  • MKP1837410161F
MKP1837410161F
advertisement
Manufacturer No:
MKP1837410161F
HK JDW NO:
886-MKP1837410161F
Package:
Radial
Datasheet:
MKP1837410161F
Description:
Cap Film 0.1uF 160V PP 1% (7.5 X 9 X 11mm) Radial 5mm 100°C T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MKP1837410161F
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP1837
  • Size / Dimension
    0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 100, STANDARD: IEC60384-16
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Depth
    9mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    3035
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm