  • MKP1848H56050KK2
MKP1848H56050KK2
advertisement
Manufacturer No:
MKP1848H56050KK2
HK JDW NO:
886-MKP1848H56050KK2
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 6UF 10% 500VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MKP1848H56050KK2
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    MKP1848H DC-Link
  • Size / Dimension
    1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    6 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8.6 mOhms
  • Lead Spacing
    1.083" (27.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    500V
  • Features
    85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL