  • MKP386M468125JT5
MKP386M468125JT5
advertisement
Manufacturer No:
MKP386M468125JT5
HK JDW NO:
886-MKP386M468125JT5
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
MKP386M468125JT5
Purchasing and Inquiry
MKP386M468125JT5 Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 1250V.It has 8mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).There is 0.886 22.50mm lead spacing on this electrical device.Systems require a voltage of 600V for their internal rated power (URac).The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.
MKP386M468125JT5 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1250V
8mOhm equivalent series resistance (ESR)
an internal rated (AC) voltage (URac) of 600V
MKP386M468125JT5 Applications
There are a lot of Vishay BC Components MKP386M468125JT5 applications of film capacitors.
  • Audio/video equipment
  • Industrial and automotive inverters
  • Lighting
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • TV and monitor sets
  • Test and measuring equipment
  • RFI for automotive
  • Bypassing
  • Switch-mode power supplies
  • IGBT
Step5Bar-code shipping tag
MKP386M468125JT5
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Copper
  • Mount
    Chassis Mount, Surface Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP386M
  • Size / Dimension
    1.319Lx0.866W 33.50mmx22.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Snubber
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    IEC60384-17
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1250V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    600V
  • Height
    30.5mm
  • Length
    33.5mm
  • Width
    22mm