  • MKP386M515125JT8
MKP386M515125JT8
advertisement
Manufacturer No:
MKP386M515125JT8
HK JDW NO:
886-MKP386M515125JT8
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
MKP386M515125JT8
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 1.25KVDC SCREW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MKP386M515125JT8
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP386M
  • Size / Dimension
    1.732Lx1.181W 44.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Snubber
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    IEC60384-17
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    10.9982mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Lead Spacing
    0.433 11.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1250V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    600V
  • Height Seated (Max)
    1.811 46.00mm
  • Length
    44mm
  • Width
    30mm