  • ML20R0FE-R52
ML20R0FE-R52
advertisement
Manufacturer No:
ML20R0FE-R52
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-ML20R0FE-R52
Package:
Axial
Datasheet:
ML20R0FE-R52
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 20Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ML20R0FE-R52
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    700V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Epoxy Coated
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Diameter
    3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Metal Devil® ML
  • Size / Dimension
    0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    70°C
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    350V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    500mW