  • MLC1255-122MLC
MLC1255-122MLC
advertisement
Manufacturer No:
MLC1255-122MLC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-MLC1255-122MLC
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 6
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MLC1255-122MLC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    1.2 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    17.5A
  • Frequency - Self Resonant
    85MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    22.4A
  • Case/Size Code
    4541
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    2.62mOhm
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Inductance-Nom (L)
    1.2 µH
  • RMS Current (Irms)
    17.5A
  • Height
    5.6mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    10.5mm