  • MLG1608SR12JT000
MLG1608SR12JT000
advertisement
Manufacturer No:
MLG1608SR12JT000
HK JDW NO:
769-MLG1608SR12JT000
Datasheet:
MLG1608SR12JT000
Description:
Quantity:
In Stock : 4547
Step5Bar-code shipping tag
MLG1608SR12JT000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic, Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Multilayer
  • Resistance
    1.2Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    300mA
  • Inductance
    120nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.2Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    650MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    14 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    14
  • Rated Current-Max
    0.3A
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm