  • MLP283M7R5EA0D
MLP283M7R5EA0D
advertisement
Manufacturer No:
MLP283M7R5EA0D
HK JDW NO:
192-MLP283M7R5EA0D
Package:
FlatPack, Tabbed
Datasheet:
MLP283M7R5EA0D
Description:
MLP 28000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.8A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed
Step5Bar-code shipping tag
MLP283M7R5EA0D
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    FlatPack, Tabbed
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    28000μF
  • Voltage - Rated DC
    7.5V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.8A
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.2A @ 20kHz
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    44.45mm