  • MLS212M060EA0C
MLS212M060EA0C
advertisement
Manufacturer No:
MLS212M060EA0C
HK JDW NO:
192-MLS212M060EA0C
Datasheet:
MLS212M060EA0C
Description:
MLS 2100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 11.9A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C 25.4mm FlatPack
Step5Bar-code shipping tag
MLS212M060EA0C
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    FlatPack
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    MLS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    2100μF
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    72mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2nA
  • Ripple Current
    11.9A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    44.45mm