  • MLX91206LDC-CAH-003-TU
MLX91206LDC-CAH-003-TU
advertisement
Manufacturer No:
MLX91206LDC-CAH-003-TU
Manufacturer:
Melexis Technologies NV
HK JDW NO:
517-MLX91206LDC-CAH-003-TU
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MLX91206LDC-CAH-003-TU Overview
In order to ensure safety, the current sensors are placed in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages. In order to protect these current sensors from damage, they are packaged in the Tube. Current sensors should not provide more current than 12mA.
MLX91206LDC-CAH-003-TU Features
Moisture Sensitivity Level: 3 (168 Hours)
Operating Temperature: -40°C~150°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 4.5V~5.5V
Frequency: DC~90kHz
Sensing Current: 25mT
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Package
MLX91206LDC-CAH-003-TU Applications
There are a lot of Melexis Technologies NV MLX91206LDC-CAH-003-TU Current Sensors applications.
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Battery supplied applications
  • Home Automation
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • Static converters for for DC motor drives
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
  • Battery chargers and systems
  • Overcurrent Detection
  • Power supply management
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
Step5Bar-code shipping tag
MLX91206LDC-CAH-003-TU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    Triaxis®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Frequency
    DC~90kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Ratiometric, Voltage or PWM (Selectable)
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    12mA
  • Accuracy
    ±1%
  • Response Time
    8μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±0.5%
  • Sensitivity
    110mV/mT