  • MLX91206LDC-CAH-004-SP
MLX91206LDC-CAH-004-SP
advertisement
Manufacturer No:
MLX91206LDC-CAH-004-SP
Manufacturer:
Melexis Technologies NV
HK JDW NO:
517-MLX91206LDC-CAH-004-SP
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MLX91206LDC-CAH-004-SP Overview
To ensure safety, current sensors are encapsulated in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages. In order to protect the devices from damage, these current sensors are packaged in the Bulk. These current sensors should be able to deliver a maximum current of 12mA. A current sensor should provide a current no greater than 12mA. It is imperative that the operating temperature for these current sensors does not go below -40°C. It is recommended, however, to set the maximum operating temperature for the current sensors to 150°C.
MLX91206LDC-CAH-004-SP Features
Moisture Sensitivity Level: 3 (168 Hours)
Operating Temperature: -40°C~150°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 4.5V~5.5V
Frequency: DC~90kHz
Sensing Current: 25mT
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Package
MLX91206LDC-CAH-004-SP Applications
There are a lot of Melexis Technologies NV MLX91206LDC-CAH-004-SP Current Sensors applications.
  • OEM Current Sensing
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • Motor and load control
  • Leakage Current Sensors
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
  • Mobile applications
  • Static converters for for DC motor drives
  • Battery supplied applications
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
Step5Bar-code shipping tag
MLX91206LDC-CAH-004-SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Triaxis®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Frequency
    DC~90kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage or PWM (Selectable)
  • Current - Supply (Max)
    12mA
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    12mA
  • Accuracy
    ±1%
  • Response Time
    8μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±0.5%
  • Sensitivity
    77.5mV/mT