  • MLX91206LDC-CAL-002-TU
MLX91206LDC-CAL-002-TU
advertisement
Manufacturer No:
MLX91206LDC-CAL-002-TU
HK JDW NO:
517-MLX91206LDC-CAL-002-TU
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MLX91206LDC-CAL-002-TU Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages are used for the safety protection of current sensors. The current sensors are packaged in the Tube in order to prevent damage to the devices. It is recommended that current sensors do not supply a current greater than 12mA.
MLX91206LDC-CAL-002-TU Features
Moisture Sensitivity Level: 3 (168 Hours)
Operating Temperature: -40°C~150°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 5V
Frequency: DC~90kHz
Sensing Current: 10mT
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Package
MLX91206LDC-CAL-002-TU Applications
There are a lot of Melexis Technologies NV MLX91206LDC-CAL-002-TU Current Sensors applications.
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • DC and AC power monitoring
  • Switched Mode Power Supplies(SMPS)
  • OEM Current Sensing
  • Electrical drives
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Power factor correction
  • Battery chargers and systems
  • Home Automation
Step5Bar-code shipping tag
MLX91206LDC-CAL-002-TU
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Series
    Triaxis®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Frequency
    DC~90kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Ratiometric, Voltage or PWM (Selectable)
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    12mA
  • Accuracy
    ±1%
  • Response Time
    8μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±0.5%
  • Sensitivity
    380mV/mT