  • MM3Z13VST1G
MM3Z13VST1G
advertisement
Manufacturer No:
MM3Z13VST1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM3Z13VST1G
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
MM3Z13VST1G
Purchasing and Inquiry
MM3Z13VST1G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.During reverse leakage, the maximum current reaches 100nA.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
MM3Z13VST1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
MM3Z13VST1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM3Z13VST1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM3Z13VST1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Reference Voltage
    13V
  • Zener Voltage
    13V
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%