  • MM3Z16VB
MM3Z16VB
advertisement
Manufacturer No:
MM3Z16VB
HK JDW NO:
598-MM3Z16VB
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
MM3Z16VB
Purchasing and Inquiry
MM3Z16VB Overview
A reverse leakage current of 45nA @ 11.2V is required to supply this electrical device.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A maximum reverse leakage current of 45nA is observed.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1V @ 10mA is supplied.
MM3Z16VB Features
reverse leakage current of 45nA @ 11.2V
45nA @ 11.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 45nA
MM3Z16VB Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM3Z16VB applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM3Z16VB
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MM3Z16VB.
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 9 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    27.6mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    MM3Z16
  • Impedance
    37Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    45nA @ 11.2V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    45nA
  • Impedance-Max
    37Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    16V
  • Zener Voltage
    16V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Height
    1mm
  • Length
    1.3mm
  • Width
    1.7mm