  • MM3Z18VB
MM3Z18VB
advertisement
Manufacturer No:
MM3Z18VB
HK JDW NO:
598-MM3Z18VB
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
MM3Z18VB
Purchasing and Inquiry
MM3Z18VB Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 45nA @ 12.6V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Reverse leakage currents can reach 45nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1V @ 10mA.For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 45nA.
MM3Z18VB Features
reverse leakage current of 45nA @ 12.6V
45nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 45nA
MM3Z18VB Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM3Z18VB applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM3Z18VB
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MM3Z18VB.
    Select All
  • Weight
    27.6mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    MM3Z18
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    18V
  • Impedance
    42Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    45nA @ 12.6V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    45nA
  • Impedance-Max
    42Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    18V
  • Forward Voltage
    1V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Peak Reverse Current
    45nA
  • Voltage Tolerance
    2%