  • MM3Z27VT1G
MM3Z27VT1G
advertisement
Manufacturer No:
MM3Z27VT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM3Z27VT1G
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
MM3Z27VT1G
Purchasing and Inquiry
MM3Z27VT1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 18.9V.7.04% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 7.04%.Reverse leakage currents can reach 50nA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 10mA.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).This device functions best with a peak reverse voltage of 50nA.
MM3Z27VT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 18.9V
50nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 10mA
MM3Z27VT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM3Z27VT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM3Z27VT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    27V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MM3Z27
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    27V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 18.9V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    27V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    27V
  • Voltage Tol-Max
    7.04%
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Voltage Tolerance
    7%
  • ESD Protection
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    990.6μm
  • Length
    1.778mm
  • Width
    1.3462mm