  • MM3Z3V6ST1
MM3Z3V6ST1
advertisement
Manufacturer No:
MM3Z3V6ST1
HK JDW NO:
699-MM3Z3V6ST1
Datasheet:
MM3Z3V6ST1
Description:
ZENER DIODE 90Ohm ±3% 5μA @ 1V -65°C~150°C 2 Terminations ZENER SC-76, SOD-323
Step5Bar-code shipping tag
MM3Z3V6ST1
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    3.36%
  • Working Test Current
    5mA