  • MM3Z4V3C
MM3Z4V3C
advertisement
Manufacturer No:
MM3Z4V3C
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM3Z4V3C
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
MM3Z4V3C
Purchasing and Inquiry
MM3Z4V3C Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 2.7μA @ 1V is required.A maximum reverse leakage current of 2.7μA is observed.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.3V volts.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1V @ 10mA must be supplied.
MM3Z4V3C Features
reverse leakage current of 2.7μA @ 1V
2.7μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2.7μA
MM3Z4V3C Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM3Z4V3C applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM3Z4V3C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MM3Z4V3C.
    Select All
  • Supplier Device Package
    SOD-323F
  • Weight
    27.6mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Base Part Number
    MM3Z4V3
  • Impedance
    84Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.7μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    2.7μA
  • Impedance-Max
    84Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.3V
  • Zener Voltage
    4.3V
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    1mm
  • Length
    1.3mm
  • Width
    1.7mm