  • MM5Z2V4ST1G
MM5Z2V4ST1G
advertisement
Manufacturer No:
MM5Z2V4ST1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM5Z2V4ST1G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
MM5Z2V4ST1G
Purchasing and Inquiry
MM5Z2V4ST1G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 120μA @ 1V.Voltage (Tol) is limited to 3.95%.120μA is the maximum reverse leakage current.Zeners have a zener current of 10mA, so their design is highly flexible.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.This device requires a peak reverse voltage of 120μA to function fully.
MM5Z2V4ST1G Features
reverse leakage current of 120μA @ 1V
120μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 120μA
the zener current of 10mA
MM5Z2V4ST1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM5Z2V4ST1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM5Z2V4ST1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±4%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    2.4V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MM5Z2V4
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    2.63V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    120μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    120μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    2.53V
  • Voltage Tol-Max
    3.95%
  • Peak Reverse Current
    120μA
  • Voltage Tolerance
    4%
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    700μm
  • Length
    1.3mm