  • MM5Z4V3T1G
MM5Z4V3T1G
advertisement
Manufacturer No:
MM5Z4V3T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM5Z4V3T1G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
MM5Z4V3T1G
Purchasing and Inquiry
MM5Z4V3T1G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 3μA @ 1V is required.A voltage of 6.98% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A maximum reverse leakage current of 3μA is observed.Wdiodeh a zener current of 10mA, diode is highly flexible in terms of design.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
MM5Z4V3T1G Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 10mA
MM5Z4V3T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM5Z4V3T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM5Z4V3T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    4.3V
  • Zener Voltage
    4.3V
  • Voltage Tol-Max
    6.98%
  • Voltage Tolerance
    7%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    10mA
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 21 hours ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±7%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    4.3V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MM5Z4V3
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA