  • MM5Z5V1ST1
MM5Z5V1ST1
advertisement
Manufacturer No:
MM5Z5V1ST1
HK JDW NO:
699-MM5Z5V1ST1
Datasheet:
MM5Z5V1ST1
Description:
ZENER DIODE 60Ohm ±2% 2μA @ 2V -65°C~150°C 2 Terminations ZENER SC-79, SOD-523
Step5Bar-code shipping tag
MM5Z5V1ST1
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    2.16%
  • Working Test Current
    5mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%