  • MM5Z9V1ST1G
MM5Z9V1ST1G
advertisement
Manufacturer No:
MM5Z9V1ST1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM5Z9V1ST1G
Datasheet:
MM5Z9V1ST1G
Purchasing and Inquiry
MM5Z9V1ST1G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500nA @ 6V.There is a maximum reverse leakage current that reaches 500nA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 10mA zener current.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
MM5Z9V1ST1G Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 10mA
MM5Z9V1ST1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM5Z9V1ST1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM5Z9V1ST1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    9.1V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MM5Z9V1
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Zener Voltage
    9.04V
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    700μm
  • Length
    1.3mm