  • MMBZ5225B-E3-18
MMBZ5225B-E3-18
advertisement
Manufacturer No:
MMBZ5225B-E3-18
HK JDW NO:
884-MMBZ5225B-E3-18
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MMBZ5225B-E3-18
Description:
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 3V 50μA @ 1V -55°C~150°C 225mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
MMBZ5225B-E3-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Power Dissipation
    225mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    3V
  • Zener Voltage
    3V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    20mA
  • Voltage Tolerance
    5%