  • MMBZ5248B-G3-18
MMBZ5248B-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
MMBZ5248B-G3-18
HK JDW NO:
884-MMBZ5248B-G3-18
Datasheet:
MMBZ5248B-G3-18
Description:
ZENER DIODE 21Ohm ±5% 18V 100nA @ 14V -55°C~150°C 225mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
MMBZ5248B-G3-18
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Weight
    8.107964mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    21Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 14V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    21Ohm
  • Reference Voltage
    18V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    7mA
  • Voltage Tolerance
    2%