  • MMBZ5252B-HE3-18
MMBZ5252B-HE3-18
advertisement
Manufacturer No:
MMBZ5252B-HE3-18
HK JDW NO:
884-MMBZ5252B-HE3-18
Datasheet:
MMBZ5252B-HE3-18
Description:
ZENER DIODE 33Ohm ±5% 24V 100nA @ 18V -55°C~150°C 225mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
MMBZ5252B-HE3-18
  • Impedance
    33Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 18V
  • Power Dissipation
    225mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    33Ohm
  • Reference Voltage
    24V
  • Zener Voltage
    24V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5.2mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    8.788352mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    225mW