  • MMBZ6V2ALT3G
MMBZ6V2ALT3G
advertisement
Manufacturer No:
MMBZ6V2ALT3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MMBZ6V2ALT3G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MMBZ6V2ALT3G
Description:
TVS DIODE 3V 8.7V SOT23-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMBZ6V2ALT3G
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    6.2V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    1.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MMBZ*A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Number of Elements
    2
  • Working Voltage
    3V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    500nA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    8.7V
  • Clamping Voltage
    8.7V
  • Peak Pulse Current
    2.76A
  • Reverse Standoff Voltage
    3V
  • Max Surge Current
    2.76A
  • Peak Pulse Power
    24W
  • Direction
    Bidirectional
  • Unidirectional Channels
    2
  • Breakdown Voltage
    5.89V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    3V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Length
    2.9mm