  • MMP100FRE365R
MMP100FRE365R
advertisement
Manufacturer No:
MMP100FRE365R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-MMP100FRE365R
Package:
MELF, 0207
Datasheet:
MMP100FRE365R
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MMP Series, Metal Film, 365Ohm, 1W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMP100FRE365R
  • Package / Case
    MELF, 0207
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MMP
  • Size / Dimension
    0.087Diax0.232L 2.20mmx5.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    365Ohm
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    350V