  • MMSZ10T3
MMSZ10T3
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ10T3
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MMSZ10T3
Package:
SOD-123
Datasheet:
MMSZ10T3
Description:
ZENER DIODE 20Ohm ±5% 10V 200nA @ 7V -55°C~150°C 500mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ10T3
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MMSZ10T3 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MMSZ10
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 7V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Reference Voltage
    10V
  • Zener Voltage
    10V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    10mA