  • MMSZ10T3G
MMSZ10T3G
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ10T3G
HK JDW NO:
598-MMSZ10T3G
Datasheet:
MMSZ10T3G
Purchasing and Inquiry
MMSZ10T3G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 200nA @ 7V is required.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.Reverse leakage currents can reach 200nA.The design is highly flexible due to the zener current of 10mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
MMSZ10T3G Features
reverse leakage current of 200nA @ 7V
200nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 200nA
the zener current of 10mA
MMSZ10T3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MMSZ10T3G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ10T3G
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MMSZ10T3G.
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    MMSZ10
  • Impedance
    20Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 7V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    10V
  • Zener Voltage
    10V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    10mA