  • MMSZ15ET1G
MMSZ15ET1G
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ15ET1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MMSZ15ET1G
Package:
SOD-123
Datasheet:
MMSZ15ET1G
Purchasing and Inquiry
MMSZ15ET1G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 50nA @ 10.5V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 10mA.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
MMSZ15ET1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 10.5V
50nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 10mA
MMSZ15ET1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MMSZ15ET1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ15ET1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 10.5V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    15V
  • Zener Voltage
    15V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    10mA
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Max Power Dissipation
    500mW