  • MMSZ3V3T1G
MMSZ3V3T1G
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ3V3T1G
HK JDW NO:
598-MMSZ3V3T1G
Datasheet:
MMSZ3V3T1G
Purchasing and Inquiry
MMSZ3V3T1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 5μA @ 1V.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A maximum reverse leakage current is reached at 5μA.Wdiodeh a zener current of 10mA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.A peak reverse voltage of 5μA is recommended for this device to function fully.
MMSZ3V3T1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 10mA
MMSZ3V3T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MMSZ3V3T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ3V3T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
    2
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    3.3V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    MMSZ3V3
    1
  • Working Voltage
    3.3V
  • Impedance
    95Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Breakdown Voltage
    3.47V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    1.12mm
  • Length
    2.69mm
  • Width
    1.6mm