  • MMSZ5250ET1G
MMSZ5250ET1G
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ5250ET1G
HK JDW NO:
598-MMSZ5250ET1G
Datasheet:
MMSZ5250ET1G
Purchasing and Inquiry
MMSZ5250ET1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 15V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.During reverse leakage, the maximum current reaches 100nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
MMSZ5250ET1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 15V
100nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
MMSZ5250ET1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MMSZ5250ET1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ5250ET1G
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MMSZ5250
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Impedance
    25Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Test Current
    6.2mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%