  • MMSZ5266C-G3-18
MMSZ5266C-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ5266C-G3-18
HK JDW NO:
884-MMSZ5266C-G3-18
Datasheet:
MMSZ5266C-G3-18
Description:
ZENER DIODE 230Ohm ±2% 68V 100nA @ 52V -55°C~150°C 500mW 2 Terminations ZENER SOD-123
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ5266C-G3-18
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    500mW
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Impedance
    230Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 52V
  • Impedance-Max
    230Ohm
  • Reference Voltage
    68V
  • Zener Voltage
    68V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    1.8mA
  • Voltage Tolerance
    2%