  • MMSZ6V8T1G
MMSZ6V8T1G
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ6V8T1G
HK JDW NO:
598-MMSZ6V8T1G
Datasheet:
MMSZ6V8T1G
Purchasing and Inquiry
MMSZ6V8T1G Overview
A reverse leakage current of 2μA @ 4V is required to supply this electrical device.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.2μA is the maximum reverse leakage current.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 10mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.This device requires a peak reverse voltage of 2μA to function fully.
MMSZ6V8T1G Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 10mA
MMSZ6V8T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MMSZ6V8T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ6V8T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
    2
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    6.8V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    MMSZ6V8
    1
  • Working Voltage
    6.8V
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
  • Zener Current
    10mA