  • MNG10-14R/SK
MNG10-14R/SK
advertisement
Manufacturer No:
MNG10-14R/SK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MNG10-14R/SK
Quantity:
In Stock : 176
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MNG10-14R/SK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    1.463289kg
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    Scotchlok™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Yellow
  • Depth
    13.46mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Body Plating
    Tin
  • Insulation Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Length
    32mm
  • Thickness
    0.040 1.02mm
  • Length - Overall
    1.260 32.00mm
  • Width - Outer Edges
    0.530 13.46mm