  • MNG14-38RK
MNG14-38RK
advertisement
Manufacturer No:
MNG14-38RK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MNG14-38RK
Package:
Datasheet:
Description:
Terminals C-01-516K 12-38-NB 79888
Step5Bar-code shipping tag
MNG14-38RK
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    1.519534kg
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Body Material
    Copper
    Blue
  • Depth
    14.22mm
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    3/8 Stud
  • Length
    28.956mm
  • Thickness
    0.030 0.76mm
  • Length - Overall
    1.140 28.96mm
  • Width - Outer Edges
    0.560 14.22mm