  • MOX300002006FE
MOX300002006FE
advertisement
Manufacturer No:
MOX300002006FE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-MOX300002006FE
Package:
Axial
Datasheet:
MOX300002006FE
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 200MOhm, 0.5W 1/2W, Thick Film,
Quantity:
In Stock : 12047
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MOX300002006FE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Mini-Mox
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    High Voltage, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200ppm/°C
  • Resistance
    200MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.0Ag3.5Cu0.5)
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Diameter
    0.65 mm