  • MP2-S030-51M1-C-LR
MP2-S030-51M1-C-LR
advertisement
Manufacturer No:
MP2-S030-51M1-C-LR
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MP2-S030-51M1-C-LR
Package:
Description:
MetPak™ MP2 Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold Beige 3.00μin 0.076μm 30 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Tube Board Edge, Through Hole, Right Angle
Quantity:
In Stock : 4318
Step5Bar-code shipping tag
MP2-S030-51M1-C-LR
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Edge, Through Hole
  • Mounting Type
    Board Edge, Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MetPak™ MP2
  • Published
    2010
  • Feature
    Board Guide, Board Lock, Spacer
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    30
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Beige
  • Number of Rows
    5
  • Gender
    Female
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    23mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1.5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Beige
  • Max Current Rating
    1.5A
  • Connector Style
    Futurebus+®
  • Connector Usage
    Backplane
  • Length
    11.95mm