  • MP2-SS090-51P1-LR
MP2-SS090-51P1-LR
advertisement
Manufacturer No:
MP2-SS090-51P1-LR
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MP2-SS090-51P1-LR
Package:
Datasheet:
MP2-SS090-51P1-LR
Description:
MetPak™ MP2 Series Receptacle, Female Sockets Press-Fit Gold Beige 3.00μin 0.076μm 90 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Bulk Board Edge, Through Hole, Right Angle
Step5Bar-code shipping tag
MP2-SS090-51P1-LR
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Board Edge, Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    90
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MetPak™ MP2
  • Published
    2010
  • Feature
    Board Guide, Cap, Spacer
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    90
  • Color
    Beige
  • Number of Rows
    5
  • Gender
    Female
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Pitch
    0.079 2.00mm