  • MPC7410RX400LE
MPC7410RX400LE
advertisement
Manufacturer No:
MPC7410RX400LE
HK JDW NO:
318-MPC7410RX400LE
Package:
Datasheet:
MPC7410RX400LE
Description:
1.27mm 1.81.8/3.3V 32-bit Microprocessor 1.8V
Purchasing and Inquiry
MPC7410RX400LE Overview
Overall, there are 360 terminations. Using a 1.8V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. There are 32 bits in its architecture. The maximum supply current of this microprocessor is 1.9V. The embedded microprocessor is a typical Microprocessors. The size of data Bus of the CPU is based on 64b-bit system. The microprocessor should not operate in an environment where the temperature is higher than 105°C. Embedded microprocessor bodies are injected with 360 pins. A CPU operating at 400MHz frequency is expected. As of 1.8V, the CPU microprocessor is capable of functioning. As specified in datasheets, the embedded microprocessor requires 1.81.8/3.3V power supplies. The conductor can operate in a 32-bit mode.
MPC7410RX400LE Features
32-Bit Structure
64b-Bit Data Bus Width
MPC7410RX400LE Applications
  • Gas monitoring systems
  • Removable disks
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Volt meter
  • Network communication, mobile communication field
  • Hand-held metering systems
  • Projector
  • DCS control intelligent sensor
  • Agriculture, transportation field
Step5Bar-code shipping tag
MPC7410RX400LE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    360
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    360
  • JESD-30 Code
    S-CBGA-B360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Power Supplies
    1.81.8/3.3V
  • Number of Bits
    32
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    400MHz
  • Data Bus Width
    64b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
  • Core Architecture
    RISC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    3.2mm
  • Length
    25mm