  • MPC850VR50BU
MPC850VR50BU
advertisement
Manufacturer No:
MPC850VR50BU
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MPC850VR50BU
Package:
256-BBGA
Datasheet:
MPC850VR50BU
Description:
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC850 3.3V 256-BBGA
Purchasing and Inquiry
MPC850VR50BU Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 256-BBGA. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. The cpu microprocessor belongs to the MPC8xx series. There are DRAM RAM controllers used by this CPU. A HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART interface has been added to this microprocessor in order to serve the user better. I/O is run at 3.3V on this CPU. This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Use MPC850 when searching for variants of the embedded microprocessor. Overall, there are 256 terminations. Turning on and running the embedded microprocessor with a 3.3V voltage supply should be possible. An architecture based on 32 bits is used. A maximum supply current of 3.465V is available. The embedded microprocessor is a typical Microprocessors. The CPU's external data bus width is 32. The embedded microprocessor has a clock frequency of 50MHz. This CPU microprocessor requires 3.3V power supplies according to the datasheet.
MPC850VR50BU Features
32-Bit Structure
MPC850VR50BU Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MPC850VR50BU Microprocessor applications.
  • Digital cameras
  • Automobile
  • Volt meter
  • Industrial control field
  • Light sensing & controlling devices
  • Switches
  • DVD\DV\MP3 players
  • Missile control
  • Network application field
  • Removable disks
Step5Bar-code shipping tag
MPC850VR50BU
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    256-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~95°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    MPC8xx
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MPC850
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B256
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Speed
    50MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    26
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    32
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    3.3V
  • Ethernet
    10Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • RAM Controllers
    DRAM
  • USB
    USB 1.x (1)
  • Additional Interfaces
    HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
  • Co-Processors/DSP
    Communications; CPM
  • Height Seated (Max)
    2.35mm
  • Length
    23mm