  • MPC852TVR80
MPC852TVR80
advertisement
Manufacturer No:
MPC852TVR80
HK JDW NO:
318-MPC852TVR80
Description:
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor 80MHz 1.8V
Quantity:
In Stock : 17659
Step5Bar-code shipping tag
MPC852TVR80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    256
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    95°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Access Time
    80 μs
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Surface Mount
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    5A991
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    80MHz