  • MPI-250-230
MPI-250-230
advertisement
Manufacturer No:
MPI-250-230
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-MPI-250-230
Package:
Datasheet:
Description:
XFRMR LAMINATED 250VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
MPI-250-230
    Select All
  • Additional Feature
    TAPPED PRIMARIES ARE ALSO AVAILABLE
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    104.8mm X 99mm X 101.6mm
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    1.1A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 2.2A Series 1.1A
  • Power - Max
    250VA
  • Output Voltage 1
    115V
  • Voltage - Primary
    100V 115V 200V 215V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual, Multiple Taps
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 115V Series 230V
  • Output Voltage 2
    115V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    250 VA
  • Height
    98.2mm
  • Height Seated (Max)
    98.20mm
  • Length
    104.8mm
  • Width
    99mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    6.8lbs 3.1kg
  • Published
    2009
  • Series
    MPI
  • Size / Dimension
    104.80mm Lx104.90mm W