  • MPLC0730L4R7
MPLC0730L4R7
advertisement
Manufacturer No:
MPLC0730L4R7
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-MPLC0730L4R7
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
MPLC0730L4R7
Description:
MPLC0730L4R7 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 2169
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPLC0730L4R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    COMPOSITE
  • Operating Temperature
    -20°C~120°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MPLC
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.303Lx0.264W 7.70mmx6.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    41mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    5.6A
  • Rated Current-Max
    5A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm