  • MPQ8636GL-10-Z
MPQ8636GL-10-Z
advertisement
Manufacturer No:
MPQ8636GL-10-Z
HK JDW NO:
541-MPQ8636GL-10-Z
Package:
13-VFQFN
Datasheet:
MPQ8636GL-10-Z
Description:
13 Terminals 4.5V 13-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 200kHz~1MHz Tape & Reel (TR) 10A 13-VFQFN
Quantity:
In Stock : 28412
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MPQ8636GL-10-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    13-VFQFN
  • Number of Pins
    13
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    13
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    10A
  • Max Output Voltage
    13V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.611V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    200kHz~1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    611mV
  • Length
    4mm
  • Width
    3mm