  • MRF6V2300NBR1
MRF6V2300NBR1
advertisement
Manufacturer No:
MRF6V2300NBR1
HK JDW NO:
318-MRF6V2300NBR1
Package:
TO-272BB
Datasheet:
MRF6V2300NBR1
Purchasing and Inquiry
MRF6V2300NBR1 Description
Particularly intended for CW large-signal output and driver applications at frequencies up to 600 MHz. Unmatched technology is available for use in industrial, medicinal, and scientific applications. These devices are made to ensure a high degree of dv/dt capability for the most demanding applications, in addition to a significant reduction in on-resistance.
MRF6V2300NBR1 Features
? Displays series equivalent large-signal impedance parameters
? Up to a Maximum of 50 VDD Operation Qualified
? Protection from Integrated ESD
? Plastic Package with 225°C Capability
? RoHS conformant
? on reel-to-reel tape. 500 Units per 44 mm, 13 inch Reel, R1 Suffix.
MRF6V2300NBR1 Applications
Switching applications
Step5Bar-code shipping tag
MRF6V2300NBR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    225°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    SOURCE
  • Current - Test
    900mA
  • Transistor Application
    AMPLIFIER
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Gain
    25.5dB
  • DS Breakdown Voltage-Min
    110V
  • Power - Output
    300W
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Voltage - Test
    50V
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    TO-272BB
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    110V
  • HTS Code
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    220MHz