  • MRFE6VP5150NR1
MRFE6VP5150NR1
advertisement
Manufacturer No:
MRFE6VP5150NR1
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-MRFE6VP5150NR1
Package:
TO-270AB
Purchasing and Inquiry
MRFE6VP5150NR1 Description
These highly durable devices are intended for use in high VSWR industrial applications, including as laser and plasma exciters, broadcast (analog and digital), aircraft, and radio/land mobile applications. They have mismatched input and output configurations that enable frequency ranges between 1.8 and 600 MHz to be utilized.
MRFE6VP5150NR1 Features
  • Broad Operating Frequency Spectrum
  • Low Thermodynamic Resistance
  • Circuitry for Integrated ESD Protection
  • In reel-to-reel tape. 500 Units, 44 mm Tape Width, 13-inch Reel; R1 Suffix.
MRFE6VP5150NR1 Applications
Switching applications
Step5Bar-code shipping tag
MRFE6VP5150NR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    TO-270AB
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    133V
  • HTS Code
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    230MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MRFE6VP5150
  • JESD-30 Code
    R-PDFM-F4
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    COMMON SOURCE, 2 ELEMENTS
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    SOURCE
  • Current - Test
    100mA
  • Transistor Application
    AMPLIFIER
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Transistor Type
    LDMOS (Dual)
  • Gain
    26.1dB
  • DS Breakdown Voltage-Min
    133V
  • Power - Output
    150W
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Voltage - Test
    50V